ZKDLJ-JSKD

  • Povečaj velikost črk
  • Privzeta velikost črk
  • Zmanjšaj velikost črk
Domov Obvestila Arhiv ZAMEJSKI IN ČEZMEJNI DOGODKI

ZAMEJSKI IN ČEZMEJNI DOGODKI

V ponedeljek, 5.11. ob 19:00 se bo v Kavarni Korb na Dunaju (Brandstätte 9, 1010 Wien) z literarnim branjem kraškega pesnika Marka Kravosa (Italija) ter koroškega pesnika Janija Oswalda (Avstrija) pričel program »Slovenskega literarnega tedna« na knjižnem sejmu »Buch Wien 2018« (slovenska stojnica v dvorani D, B11) in v dunajskem mestu.

V torek, 6.11. ob 19:00 bo v Van Swietenovi dvorani v Avstrijski narodni knjižnici (Österreichische Nationalbibliothek, Josefplatz 1, 1010 Wien) sledila podijska razprava o Ivanu Cankarju »Ob stoletnici smrti velikega slovenskega modernista«. 

V sredo, 7.11. ob 19:00 pa v Avstrijski literarni družbi (Palais Wilczek, Herrengasse 5, 1010 Wien) pa knjižna in fotografska predstavitev življenja svetovne popotnice Alme M. Karlin »Ein Mensch wird«.

V nedeljo, 11.11. ob 16:30 bo ob zaključku knjižnega sejma na odru »der Standard« bral koroški slovenski pisatelj Florjan Lipuš, nedavni odlikovanec z Veliko avstrijsko državno nagrado 2018.

V torek, 6.11. ob 18:00 bodo v Upravni hiši Slovenskega etnografskega muzeja v Ljubljani (Metelkova 2) v sklopu etnoloških večerov Slovenskega etnološkega društva predvajali dokumentarni film o Kočevarjih (kočevskih Nemcih) »Globoko v srcu jo čutimo« avtorice dr. Anje Moric. Projekciji sledi pogovor z avtorico.

V torek, 6.11. ob 19:00 bosta v kulturnem in knjižnem centru Haček v Celovcu (Paulitschgasse 5-7) pod motom »Dol ograja meja maja« brala pesniška sopotnika Marko Kravos in Jani Oswald, ki »s satiro in ironijo opisujeta čedalje hujšo nehomogenost kulture in politike v ožjem koroškem, tržaškem, slovenskem, italijanskem in avstrijskem kulturnem prostoru«. - Po poti poezije Dunaj-Celovec-Ljubljana-Trst bosta ista avtorja, »neumorna zavzetneža za brezmejnost, brezzamejenost, nezaplankanost in svobodo« nato nastopila v sredo, 7.11. ob 19:00 (opla! po eni različici vabila že ob 18:00) v dvorani Slovenskega centra PEN in Društva slovenskih pisateljev na Tomšičevi 12, v četrtek, 8.11. ob 19:00 pa še v slovenskem Tržaškem knjižnem središču (Centro Triestino del libro, Piazza Oberdan 7, Trieste/Trst).

V sredo, 7.11. ob 11:00 vabi Slovenska konferenca Svetovnega slovenskega kongresa v svojo dvorano na Cankarjevi 1/IV v Ljubljani na predstavitev projekta »SMeJ SE«. O raziskovanju rabe slovenskega jezika med mladimi zamejskimi rojaki bo predavala dr. Matejka Grgič. 

V četrtek, 8.11. ob 18:00 bo v dunajskem SKC Korotan (Albertgasse 48, 1080 Dunaj) martinovanje s knjigami. Po pozdravih mag. Antona Levsteka, mag. Hanzija Filipiča in mag. Ksenije Škrilec se bo z dr. Ernestom Petričem o njegovi knjigi »Spomini in spoznanja« ter o drugih novih knjigah celovške Mohorjeve pogovarjal Bojan Wakounig. Prosijo za prijave na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript. .

V četrtek, 8.11. ob 19:30 bo v slovenskem Kulturnem domu v Pliberku v sklopu gledališkega abonmaja »Pogled dlje« z igro "Čakalnica", s »smrtno resno komedijo za dva resnična zvezdnika«, gostoval SiTi Teater iz Ljubljane.

V četrtek, 8.11. ob 20:00 bo v konventu v Šentpetru pri Šentjakobu v Rožu jubilejno slavje ob 110-letnici konventa šolskih sester sv. Frančiška; pozdrav: ravnatelj koroške Caritas Jože Marketz. - Že ob 18:00 bo spominsko sv. Mašo daroval domači župnik Jurij Buch.

V soboto, 10.11. ob 7:00 bodo od Frančiškove (»Plečnikove«) cerkve v ljubljanski Šiški župljani krenili na enodnevno avtobusno Martinovo romanje do Gospe Svete, na ogled bližnjega vojvodskega prestola in znamenite cerkve sv. Eme v Krki/Gurk, po kosilu v pivovarni Hirt pa še v rožanske Sveče z galerijo Franceta Goršeta, z rojstno hišo Einspielerjev itd. Za informacije o prostih mestih in za prijave: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript. ter telefon patra Gregorja Kosa 031-253297.

Ponovimo, da v organizaciji našega kluba v nedeljo, 11.11. ob 10:45 s parkirišča na Rakovniku in nato ob 11:00 iz Tivolija odpelje avtobus na mednarodno »trodeželno« spominsko prireditev ob 100-letnici konca prve svetovne vojne »War is over – Vojna je končana!«, ki bo sicer od 14:00 do 18:00 potekala v Koroškem deželnem arhivu v Celovcu (St. Ruprechter Strasse 7). Odhod avtobusa za pot domov bo okoli 18:30 in povratek v Tivoli okoli 20.00. Še enkrat povzemimo, da prispevke za avtobusni prevoz (za člane našega kluba in partnerskih združenj samo 12 €, za ostale 15 €) do srede, 7.11. sprejemamo na račun Kluba koroških Slovencev v Ljubljani = IBAN: SI56 0208 3005 0910 525 pri NLB, Ljubljana, TR 2 (BIC je LJBASI2X). - Prijave do zapolnitve mest sprejema ga. Jožica Jereb na 031-603294 ali na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript. . Obvezno je potrebno navesti, ali nameravate vstopiti na Rakovniku ali v Tivoliju, in ne pozabiti na veljaven osebni dokument za prehod meje.


 

Vsebine